HD12928: Varsel inom pappersindustrin på mindre bruksorter
Svar på fråga 2025/26:928 Varsel inom pappersindustrin på mindre bruksorter
till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)
Svar på fråga 2025/26:928 av Jim Svensk Larm (S)
Varsel inom pappersindustrin på mindre bruksorter
Jim Svensk Larm har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att säkerställa att bruksorter som förlorat många arbetstillfällen ska fortsätta utvecklas.
Regeringen har ett samlat fokus: Hela Sverige ska fungera. Villkoren för att bo, leva och verka i hela landet behöver förbättras. I princip samtliga utgiftsområden är av betydelse för att uppnå målet för den regionala utvecklingspolitiken och målen för den sammanhållna landsbygdspolitiken. En bredd av insatser är därmed viktigt.
Tillväxtverket har regeringens uppdrag att stödja regioner och kommuner vid varsel och omställning i näringslivet under 2025–2027. Genom uppdraget till Tillväxtverket kan myndigheten bidra till näringslivsutveckling och en hållbar regional utveckling genom att bland annat bidra med kunskap, nätverk och finansiering och snabbt vara behjälplig när större varsel sker i olika delar av landet. Tillväxtverket har även genomfört utbildningar för regioner och kommuner och tagit fram en omställningsguide som kan användas av bland annat kommuner och regioner i ett skede när ett företag har tagit beslut om ett varsel, konkurs eller en företagsnedläggning.
I regeringens proposition 2025/26:158 Hela Sverige ska fungera Politik för starkare landsbygder beskriver regeringen, uppdelat i följande fyra huvudområden, hur åtgärder inom den sammanhållna landsbygdspolitiken samt andra politikområden har eller ska bidra till starkare landsbygder i hela landet:
• Ett starkare lokalsamhälle och en effektivare landsbygdspolitik
• Förenklingar för boende och företag i landsbygderna
• Bättre förutsättningar för bostadsbyggande, företagande och investeringar i landsbygderna
• Trygga, attraktiva, robusta och sammanlänkade landsbygder
För att ge några exempel så har regeringen satsat på att ta i kapp det eftersatta underhållet på det statliga vägnätet, att fortsätta utbyggnaden av bredband, lättnader i byggregelverken, stärkta förutsättningar inom besöksnäringen, åtgärder för att stärka gröna och blå näringar samt på åtgärder som bidrar till lägre priser på bensin och diesel.
Sammantaget har regeringen under mandatperioden givit hela Sverige bättre möjligheter att utvecklas utifrån sina förutsättningar. För fler företag och fler jobb.
Stockholm den 7 juli 2026
Peter Kullgren