HD12878: Ersättning i samband med tillfällig hemtjänst
Svar på fråga 2025/26:878 Ersättning i samband med tillfällig hemtjänst
till Äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M)
Svar på fråga 2025/26:878 av Ewa Pihl Krabbe (S)
Ersättning i samband med tillfällig hemtjänst
Ewa Pihl Krabbe har frågat mig om jag kommer att agera för att de kommuner som beviljar tillfällig hemtjänst ska kompenseras genom att kostnaderna ersätts i enlighet med vistelsekommunens taxa.
I Sverige har vi en ordning med kommunal självstyrelse och äldreomsorgen ryms inom det kommunala ansvarsområdet. Att kunna leva och vistas i en annan kommun under exempelvis sommaren är en frihetsfråga. När en person med beviljade insatser enligt socialtjänstlagen (2025:400), förkortad SoL, avser att vistas en kortare tid i en annan kommun än i bosättningskommunen och behöver stöd och hjälp för detta, är vistelsekommunen enligt 29 kap. 5 § SoL skyldig att verkställa bosättningskommunens beslut. Vidare gäller enligt 29 kap. 6 § att bosättningskommunen ska ersätta vistelsekommunen för verkställighetskostnaderna. Ersättningen som betalas ska vara i enlighet med den ersättningsnivå som bosättningskommunen tillämpar för motsvarande insats.
Det har saknats en sammanställning över omfattningen av hemtjänstinsatser verkställda i vistelsekommuner och av hur dåvarande 2 a kap. 7 § socialtjänstlagen (2001:453), nuvarande 29 kap. 6 § SoL, tillämpas och upplevs fungera i praktiken i fråga om ersättning för verkställighetskostnader för hemtjänst. Regeringen gav därför Socialstyrelsen i juni 2024 uppdraget att bl.a. kartlägga kommunernas tillämpning av bestämmelsen i fråga om ersättning för verkställighetskostnader för hemtjänst (S2024/01214). Socialstyrelsen redovisade uppdraget den 28 april 2025 och kartläggningen visade att 155 av de 186 kommuner som svarade på enkäten utfört tillfällig hemtjänst på uppdrag av en annan kommun någon gång under en tolvmånadersperiod (1 oktober 2023–30 september 2024).
Nuvarande lagstiftning är en avvägning mellan enskildas rätt att vistas på olika orter, och bosättningskommunens och vistelsekommunens uppdrag. Socialstyrelsens rapport gav ökad kunskap om hur regelverket tillämpas och om kommunernas uppfattning om hur tillämpningen av bestämmelsen fungerar i praktiken. Regeringen har förståelse för att det för vissa kommuner kan vara en utmaning att erbjuda tillfällig hemtjänst, och det är viktigt att vistelsekommunen har goda förutsättningar att organisera sin verksamhet och utföra sitt välfärdsuppdrag. Genom Socialstyrelsens rapport blev det tydligt att kommunerna behöver stöd för att tydliggöra och underlätta processen kring tillfällig hemtjänst.
Därför tog jag initiativ till dialog med Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) kring vad som kan göras för att förenkla för kommunerna. Som Ewa Pihl Krabbe skriver, har SKR nu tagit fram stöd till kommunerna. Jag ser positivt på det stöd som SKR har tagit fram för att underlätta och stödja kommunerna när det gäller tillfällig hemtjänst.
När det gäller ersättningen vill jag framhålla att det inte finns hinder för att bosättningskommunerna ger full kostnadstäckning för tillfällig hemtjänst till vistelsekommunerna och det förekommer redan i dag i vissa kommuner. Jag ser fram emot att följa hur SKR:s stöd kring tillfällig hemtjänst kommer användas av kommunerna och hur utfallet blir när det tillämpas den här sommaren.
Stockholm den 17 juni 2026
Anna Tenje