HD12870: Tydligare regelverk för storskaliga solcellsparker
Svar på fråga 2025/26:870 Tydligare regelverk för storskaliga solcellsparker
till Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
Svar på fråga 2025/26:870 av Monica Haider (S)
Tydligare regelverk för storskaliga solcellsparker
Monica Haider har frågat energi- och näringsministern vilka åtgärder hon och regeringen avser att vidta för att skapa ett tydligare regelverk för etablering av storskaliga markbaserade solcellsparker och för att tydliggöra kommunernas roll och inflytande i dessa processer.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Solcellsparker har de senaste åren byggts ut i stor skala. Parkerna kan bidra till att fylla behovet av fossilfri elproduktion, särskilt då det är relativt korta ledtider för solceller i jämförelse med andra kraftslag. Som Monica Haider lyfter är det viktigt med tydliga regler för prövning och lokalisering av solcellsparker. Solcellsparkerna behöver placeras på rätt plats bland annat med hänsyn till miljön, de areella näringarna och elsystemets behov.
Regeringen har sedan den tillträdde arbetat målmedvetet för att reformera miljöprövningen. Regeringen tillsatte i början av mandatperioden Miljötillståndsutredningen som har tagit ett helhetsgrepp på miljöprövningen enligt miljöbalken. Utredningen har bland annat föreslagit att solcellsparker större än en hektar ska omfattas av en ny prövningsplikt som ska hanteras av en ny miljöprövningsmyndighet. Utredningen har också föreslagit att det ska tydliggöras i miljöbalkens lokaliseringsregel att hänsyn ska tas till sådan planläggning för området som har antagits med stöd av plan- och bygglagen. Regeringen har hittills gått vidare med utredningens förslag om att inrätta en ny myndighet. Utredningens förslag i övrigt bereds för närvarande inom Regeringskansliet.
Det är också värt att lyfta att det genomförs projekt och studier för att kunna hitta synergier mellan solcellsparker och andra samhällsintressen. Bland annat har Statens jordbruksverk på uppdrag av regeringen analyserat behovet av och möjligheterna att stärka skyddet av jordbruksmark, och hur den gemensamma jordbrukspolitiken kan användas så att jordbruksmark kan nyttjas för livsmedelsproduktion eller för att stärka biologisk mångfald, i samband med att marken används för solelproduktion.
Stockholm den 10 juni 2026
Johan Britz