HD12803: Israels ingripande på internationellt vatten mot svenska medborgare
Svar på fråga 2025/26:803 Israels ingripande på internationellt vatten mot svenska medborgare
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2025/26:803 av Johan Büser (S)
Israels ingripande på internationellt vatten mot svenska medborgare
Johan Büser har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag och regeringen avser att vidta för att säkerställa att svenska medborgare som frihetsberövats i samband med hjälpkonvojen får sina rättigheter tillgodosedda samt för att Sverige tydligt ska markera mot ingripanden mot civila hjälpkonvojer på internationellt vatten.
Israel har enligt krigets lagar ett visst utrymme att stoppa och kontrollera fartyg på internationellt vatten.
Den svenske medborgaren som frihetsberövades av Israel i samband med att flottiljen bordades är inte längre frihetsberövad.
Redan före det israeliska ingripandet den 30 april mot flottiljen utanför Kreta tog Utrikesdepartementet och Sveriges ambassad i Tel Aviv kontakt med israeliska företrädare. Detta för att tydliggöra vikten av att svenska medborgare inte utsätts för illabehandling och att deras rättigheter, inklusive konsulära rättigheter, respekteras. Under hela perioden som den svenske medborgaren var frihetsberövad i Israel underströk vi i våra kontakter, inklusive jag själv i kontakt med min motpart, vikten av att den svenske medborgarens rättigheter respekterades.
Stockholm den 20 maj 2026
Maria Malmer Stenergard