HD12717: Genomförandet av EU:s ELV-förordning
Svar på fråga 2025/26:717 Genomförandet av EU:s ELV-förordning
till Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L)
Svar på fråga 2025/26:717 av Rashid Farivar (SD)
Genomförandet av EU:s ELV-förordning
Rashid Farivar har frågat mig hur jag avser att säkerställa ett rimligt genomförande av ELV-förordningen i svensk lagstiftning, där Sveriges fordonskultur och rullande kulturarv värnas på en tillfredsställande nivå.
Den EU-förordning som förhandlats fram blir direkt gällande i svensk rätt.
Sverige har från första början av förhandlingarna i EU:s ministerråd, och utifrån den ståndpunkt som regeringen förankrat med riksdagen om att fordonsägares intressen ska beaktas, varit tydlig med att förordningen inte får bli för ingripande eller begränsande när det gäller fordon av särskilt kulturellt intresse.
Enligt den överenskommelse som rådet och Europaparlamentet enats om, ska vad som anses vara av särskilt kulturellt intresse bedömas på nationell nivå. Detta har varit en prioriterad fråga för Sverige under förhandlingen.
Ett fordon som på nationell nivå har bedömts vara av särskilt kulturellt intresse kommer därmed inte att omfattas av förordningen.
Regeringens ambition att beakta fordonsägares intressen står oförändrad. Därmed är min bedömning att den nya EU-förordningen värnar dessa intressen på ett tillfredsställande sätt.
Stockholm den 22 april 2026
Johan Britz