HD12501: Tonårsutvisningar
Svar på fråga 2025/26:501 Tonårsutvisningar
till Migrationsminister Johan Forssell (M)
Svar på fråga 2025/26:501 Tonårsutvisningar och fråga 2025/26:511 Utvisningar av tonåringar av Niels Paarup-Petersen (C) samt fråga 2025/26:514 Tonårsutvisningar av Daniel Bäckström (C)
Niels Paarup-Petersen har frågat mig hur jag tänker agera för att återinföra särskilt ömmande skäl eller för att på annat sätt omedelbart stoppa utvisningarna av dem som har fyllt 18 år.
Daniel Bäckström har frågat mig om jag avser att omgående vidta åtgärder så att ungdomar inte utvisas och splittras från sina familjer utan får stanna i Sverige, och i så fall vilka.
Inledningsvis vill jag understryka att jag som statsråd inte kan uttala mig om hur en myndighet eller domstol handlägger och beslutar i enskilda ärenden.
En stor invandring i kombination med bristande integration har bidragit till utanförskap. För att bryta och vända den negativa utvecklingen med utanförskap anser regeringen att det är nödvändigt att minska asylinvandringen och upprätthålla en restriktiv migrationspolitik under överskådlig tid. I propositionen Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl (prop. 2023/24:18) bedömde regeringen att det finns ett behov av en humanitär grund i utlänningslagen som möjliggör att uppehållstillstånd kan beviljas i de situationer som inte omfattas av någon av huvudgrunderna för uppehållstillstånd. Regeringen konstaterade att bestämmelsen om särskilt ömmande omständigheter för vissa vuxna gick utöver vad som krävdes för att uppfylla Sveriges konventionsåtaganden. Enligt 5 kap. 6 § utlänningslagen får ett uppehållstillstånd beviljas om det föreligger synnerligen ömmande omständigheter. För barn får uppehållstillstånd beviljas även om de omständigheter som kommer fram inte har samma allvar och tyngd som krävs för att tillstånd ska beviljas vuxna personer. Regeringen har inte för avsikt att återinföra bestämmelsen särskilt ömmande skäl.
Ett viktigt led i att få till stånd en hållbar migrationspolitik är också att den som inte längre har grund för uppehållstillstånd måste återvända till sitt hemland. Det är en naturlig följd av en ordning med tidsbegränsade uppehållstillstånd som huvudregel.
När det kommer till unga vuxna vill jag hänvisa till mitt svar på fråga 2025/26:432. De nuvarande reglerna är en följd av en lagändring som genomfördes 2016. För regeringen är det viktigt att systemet för anhöriginvandring är enhetligt och rimligt. Regeringen har därför bett en utredare att titta på frågan om att möjliggöra en reglering i vissa fall där barnet hinner fylla 18 år men fortfarande anses vara i beroendeställning till sin familj, och betänkandet bereds nu inom Regeringskansliet. Regeringen kommer att återkomma med besked kring detta. Jag är angelägen om att hitta en rimlig lösning.
Stockholm den 18 februari 2026
Johan Forssell