HD12340: Tillgången till behandling för sällsynta hälsotillstånd
Svar på fråga 2025/26:340 Tillgången till behandling för sällsynta hälsotillstånd
till Socialminister Jakob Forssmed (KD)
Svar på fråga 2025/26:340 av Karin Sundin (S)
Tillgången till behandling för sällsynta hälsotillstånd
Karin Sundin har frågat mig när den aviserade läkemedelsutredningen kommer att tillsättas samt vilka initiativ jag avser att ta på kort sikt för att stärka tillgången till behandling för sällsynta hälsotillstånd.
Tillgången till ändamålsenlig behandling för personer med sällsynta hälsotillstånd är en viktig fråga för regeringen. Nya läkemedel kan i många fall innebära stora förbättringar för dessa personers livskvalitet och livslängd. För att möta den snabba utvecklingen och tillgången till nya behandlingar har staten under de senaste åren ökat anslaget för läkemedelsförmånerna från knappt 26 miljarder kronor 2017 till 41 miljarder kronor 2025.
Introduktion av nya behandlingar innebär att prioriteringar behöver göras. För att prioritera bland de läkemedel som får marknadsgodkännande prövar Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) vilka läkemedel som ska ingå i läkemedelsförmånerna, genom att bedöma om kostnaden är rimlig i förhållande till nyttan. För att förbättra tillgängligheten av läkemedel för personer med just sällsynta hälsotillstånd gav regeringen 2022 TLV i uppdrag att analysera och föreslå hur patienternas tillgång till läkemedel för sällsynta sjukdomar kan stärkas. Detta arbete har resulterat i ett nytt arbetssätt på TLV som började tillämpas i januari 2025. Det nya arbetssättet innebär att myndigheten nu kan acceptera en högre kostnad i relation till nyttan för sällsynta hälsotillstånd som drabbar få patienter, vilket har lett till positiva subventionsbeslut.
Arbetet med att ta fram direktiv för den aviserade läkemedelsutredningen pågår inom Regeringskansliet. Samtidigt följer vi TLV:s arbete med det nya arbetssättet för läkemedel vid sällsynta hälsotillstånd, i syfte att stärka tillgången till behandling.
Stockholm den 2 januari 2026
Jakob Forssmed