HD12107: Beskattning av ersättning för nekade avverkningstillstånd
Svar på fråga 2025/26:107 Beskattning av ersättning för nekade avverkningstillstånd
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på fråga 2025/26:107 av Isak From (S)
Beskattning av ersättning för nekade avverkningstillstånd
Isak From har frågat mig om regeringen avser att vidta några åtgärder för att kompensera de skogsägare som har beskattats i enlighet med Skatteverkets nuvarande tolkning, och om regeringen avser att återgå till de beskattningsregler som fanns för ersättning för fjällnära skog före november 2023, då intrånget beskattades i inkomstslaget kapital.
Som frågeställaren noterat har regeringen nyligen beslutat om en lagrådsremiss som innehåller förslag som syftar till att förenkla och förbättra skattereglerna som rör skog och att öka incitamenten till formell naturvårdsavsättning. Bakgrunden till lagstiftningsinitiativet är bl.a. att beskattningsreglerna för ersättning för naturvårdande insatser under en lång tid har uppfattats som ogynnsamma. Ett av förslagen är att inrätta en ny ersättningsfond för naturvårdsmark, där tidsfristen för att hitta ersättningsmark förlängs till tio år. För att man ska få sätta av till den nya ersättningsfonden krävs att ersättningen har betalats ut för övervägande naturvårdande ändamål med stöd av 31 kap. miljöbalken eller med stöd av skogsvårdslagen.
Huruvida ersättning för nekat avverkningstillstånd i fjällnära skog, som är en ersättning som betalas ut med stöd av skogsvårdslagen, är att betrakta som en inkomst av näringsverksamhet eller som inkomst av kapital påverkas inte av förslagen i lagrådsremissen. Om ersättningen föranleder kapitalvinstberäkning, t.ex. för att det handlar om en permanent rådighetsinskränkning av fastigheten, kommer den enligt regeringens förslag att få sättas av till den nya ersättningsfonden för naturvårdsmark. Regeringen kommer att fortsätta följa frågan framgent.
Stockholm den 29 oktober 2025
Elisabeth Svantesson