HD11526: Information om misstänkta sexualbrottslingar
Fråga 2025/26:526 Information om misstänkta sexualbrottslingar
av Mattias Vepsä (S)
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
I SVT:s Uppdrag granskning framgår det att misstänkta personer som erkänner sexualbrott mot barn behandlas olika på grund av sekretessfrågor.
I ett fall grips en lärare vid en kommunal skola, och där kan polisen meddela arbetsgivaren att det är en anställd och därefter kan kommunen och rektor vidta insatser för att avskeda den misstänkte samt informera föräldrar om det misstänka brottet. I programmet framkommer det att en person anställd på en friskola har ett sekretesskydd som innebär att polisen inte kan meddela att den misstänkte är anställd på skolan.
Självklart ska ingen dömas utan rättegång, men i dessa särskilda fall måste barnperspektivet gå före. Det är också ett problem om fristående skolor inte har samma regelverk.
Jag vill mot bakgrund av detta fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Vad planerar ministern och regeringen att vidta för åtgärder för att komma till rätta med detta och för att skydda barn från denna form av brottslighet?