HD11509: Havsbaserad vindkraft
Fråga 2025/26:509 Havsbaserad vindkraft
av Marianne Fundahn (S)
till Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
Statliga Vattenfall kan inom ett eller två år besluta om byggstart för en vindkraftpark på Kriegers flak, tre mil söder om Trelleborg. Vattenfall går in för en fortsatt massiv satsning på havsbaserad vindkraft – men inte i Sverige, just nu, utan bara i Tyskland och Nederländerna.
Vattenfall betraktar svenska vindkraftparker som olönsamma och anger tre villkor för att kunna ompröva den ståndpunkten: att de höga priserna på vindturbiner, vindkraftstorn och annan utrustning sjunker; att svenska staten tar på sig kostnaden för att ansluta nya vindkraftparker till stamnätet; att sydsvenska elpriser höjs och hamnar i nivå med tyska priser. Regeringen har möjlighet att gå Vattenfall till mötes när det gäller anslutningar till stamnätet.
Med anledning av detta vill jag fråga energi- och näringsminister Ebba Busch:
Avser ministern att gå Vattenfall till mötes, eller vilka andra åtgärder avser ministern att vidta för att det ska produceras mer el i södra Sverige i närtid?