HD10113: Moms på parkeringsplatser
Interpellation 2025/26:113 Moms på parkeringsplatser
av Marie Olsson (S)
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Skatteverket har tagit fram ett nytt ställningstagande gällande mervärdesskatt vid upplåtelse av parkeringsplats till lokal- och bostadshyresgäster. Detta ska gälla från den 1 april 2026. Det nya ställningstagandet innebär att hyresgäster och bostadsrättsinnehavare ska betala moms för de parkeringsplatser de hyr. Dessa har tidigare varit befriade från moms.
Enligt Skatteverkets nya ställningstagande krävs det att tre villkor måste vara uppfyllda för att parkeringsplatsen ska vara momsfri. För det första ska parkeringen finnas i nära anslutning till bostaden. För det andra ska det inte gå att välja bort parkering i hyresavtalet och därmed få en lägre hyra. För det tredje får hyresgästen inte hyra ut parkeringsplatsen i en ekonomisk verksamhet. Om något av dessa villkor inte är uppfyllt beläggs uthyrningen av parkeringsplatsen med moms.
Problemet med detta är att det krävs att alla hyresgäster tvingas hyra parkeringsplats, oavsett om man behöver den eller inte, för att den även fortsatt ska vara momsbefriad. Dessutom är det oftast så att det inte ens finns möjlighet att skapa parkeringsplatser för alla hyresgäster. Alternativet kommer troligtvis att bli att avgifterna för parkeringsplatser kommer att behöva höjas med 25 procent för att hyresvärdarna ska få täckning för den moms de ska betala in.
Utöver kostnadsaspekten kommer det även att medföra en stor administration för hyresvärdar och bostadsrättsföreningar som i dag inte är momsregistrerade eftersom de inte har någon momspliktig verksamhet.
Detta kommer att bli en smäll för många hyresgäster med parkeringsplats. Avgifterna för parkeringsplatserna utgår från marknaden, vilket innebär att den hyra som hyresgästerna får betala för sin parkeringsplats varierar mellan olika kommuner och även inom kommunerna. För dem som redan i dag betalar mycket för sin parkeringsplats blir smällen betydligt större, och det kan handla om flera hundralappar i månaden i ökade kostnader. Totalt kommer detta att kunna beröra uppemot en miljon människor i Sverige.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga finansminister Elisabeth Svantesson:
Avser ministern ta några generella initiativ kring moms på parkeringsplatser så att kostnaden för många människor som är i behov av bil, och därmed också av att hyra parkeringsplats, inte ska riskera att bli flera hundra kronor dyrare varje månad?