HD10103: Finansiering av älgförvaltningen
Interpellation 2025/26:103 Finansiering av älgförvaltningen
av Mikael Larsson (C)
till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)
Att jaga och vara jägare är en stor och viktig folkrörelse med lång historia. Landets jägare bidrar också till att verka för en bra viltvård i våra skogar och för de vilda djuren.
När en jägare skjuter en älg ska en så kallad fällavgift betalas in till länsstyrelsen. Denna modell är gammal och därför bör en ny modell för detta utredas och införas.
I dag bidrar landets jägare till att genomföra spillinventering i skogarna och rapportera in detta till länsstyrelserna. Jägarna rapporterar också in en rad uppgifter till staten. Hade inte jägarna gjort detta skulle staten aldrig ha fått in denna information. Landets jägare tar alltså ett stort ansvar som tyvärr inte ger så mycket tillbaka.
Många jägare är också markägare där klövviltet och särskilt älgen ställer till det med stora betesskador på såväl skogsmark som lantbruksmark. Älgstammen påverkas också av det stora antalet vargar som finns spridda över hela landet och som nu också sprider sig i de södra delarna av landet.
Fällavgifterna som betalas in till staten ser olika ut för respektive län och länsstyrelse, och på många håll har avgifterna höjts.
Fällavgifterna är kopplade till det antal djur som skjuts varje år och ska täcka bland annat handläggningen för viltförvaltningen på länsstyrelsen.
Fällavgifterna bör i framtiden inte vara kopplade till antalet djur utan grunda sig på andra parametrar.
Västra Götalands län har de högsta avgifterna, vilket bland annat resulterat i att flera jägare och jaktlag inte längre jagar.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga landsbygdsminister Peter Kullgren:
- Anser ministern att dagens fällavgifter för älg är för höga?
- Avser ministern och regeringen att se över dagens modell för finansiering av älgförvaltningen och komma med ett förslag på ny modell?