HD02523: Begränsa vildsvinsstammen
2025/26:523
av Anders Alftberg (SD)
Begränsa vildsvinsstammen
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten att införa skottpengar på vildsvin och tillkännager detta för regeringen.
Enligt Svenska Jägareförbundet och uppskattas vildsvinsstammen ligga på mellan 300 000 och 400 000 individer under 2025. Det är en tydlig ökning jämfört med tidigare år, då stammen minskade under en period mellan 2020 och 2023.
Vildsvinens ökande antal har lett till flera utmaningar för både samhälle, miljö och ekonomi. Vildsvin bökar upp åkrar i jakt på föda, vilket leder till skördebortfall och förstörda grödor. Skadorna kan vara så omfattande att vissa bönder tvingas stänga ner delar av sin verksamhet. Särskilt drabbade är lantbrukare i södra och mellersta Sverige, där stammen är som tätast.
Antalet viltolyckor med vildsvin har ökat kraftigt, särskilt under 2024 som blev ett rekordår. Under 2025 har antalet viltolyckor med vildsvin fortsatt att öka, särskilt under årets första kvartal. Enligt Nationella Viltolycksrådet har över 10 000 vildsvinsolyckor redan rapporterats under året. Västra Götaland, Södermanland, och Östergötland är särskilt drabbade.
Under 2025 har vildsvinens närvaro i tätorter och villaområden blivit allt vanligare, särskilt i södra och mellersta Sverige. Det är inte längre ovanligt att se dem böka i trädgårdar, parker och till och med på skolgårdar. Detta har inte bara resulterat i skador på trädgårdar och grönytor, utan även att många boende upplever oro, särskilt när djuren rör sig nära skolor eller lekplatser.
Skottpeng på vildsvin i Norge infördes som en del av ett övervakningsprogram för att hantera den växande vildsvinsproblematiken och risken för afrikansk svinpest. Skottpengarna har haft önskad effekt på både jakttryck och smittskydd.
Regeringen bör överväga att införa ett liknande system med skottpeng på vildsvin.
Anders Alftberg (SD) |
|