HD023632: Informationsskyltar avseende laddstationer
2025/26:3632
av Magnus Jacobsson (KD)
Informationsskyltar avseende laddstationer
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om informationsskyltar avseende laddstationer längs med våra vägar och tillkännager detta för regeringen.
När man är ute och kör så får man återkommande information om rastplatser, sevärdheter, tankmöjligheter via trafikskyltar. Detta är en bra service för trafikanter som gör att man kan njuta av färden utan att vara allt för orolig för att man missar möjligheten till ett spännande historiskt besök eller en god bit mat samt möjlighet att tanka bilen.
Samma förutsättningar gäller tyvärr inte för alla de bilister som kör med en elbil. I deras fall får man bara information om sevärdheter och mat, bränsleinformationen har man ingen nytta av och tyvärr finns inga skyltar längs med våra vägar som berättar vart nästa laddstation finns. Med tanke på att allt fler bilister införskaffar hybrid samt elbilar bör Trafikverket uppdatera sina skyltar längs med våra större vägar så att även dessa trafikanter får information om vart man kan ladda sitt fordon.
Regeringen bör uppmärksamma Trafikverket på denna olikhet samt uppmuntra till åtgärder som underlättar för trafikanter med elfordon att få information om var man kan ladda sitt fordon.
Magnus Jacobsson (KD) |
|