HD023628: Upprustning av Bohusbanan
2025/26:3628
av Magnus Jacobsson (KD)
Upprustning av Bohusbanan
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning om att rusta upp Bohusbanan och tillkännager detta för regeringen.
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning om att förbättra förbindelsen mellan Göteborg och Oslo och tillkännager detta för regeringen.
Under början av 1900-talet planerade man att bygga en modern järnväg från Göteborg längs med Bohuskusten till Oslo. Efter unionsupplösningen stoppades projektet vilket gör att Bohusbanan fortfarande stannar i Strömstad samtidigt som man har byggt upp en järnvägssträcka från Göteborg till Oslo via Dalsland.
Även om järnvägen var modern i början av 1900-talet så har det egentligen inte skett några större investeringar på järnvägen i Bohuslän och Dalsland under de senaste 100-åren. Den senaste stora inverteringen var när man byggde dubbelspår mellan Göteborg och Trollhättan vilket har resulterat i bättre tågtider för Mellerud, Vänersborg och Trollhättan. Samma positiva utveckling behöver ske i hela Fyrbodal.
Dubbelspår mellan Göteborg och Uddevalla behövs för att förbättra infrastrukturen i hela Bohuslän. Vi behöver också genomföra en ny utredning av Lysekilsbanan utifrån ett NATO-perspektiv. Ytterligare så behöver vi se om det går att kombinera norra Bohusbanan samt Dalslandsbanan genom ett nytt spår från Strömstad till Kodö/Halden vilket gör att vi får bättre förutsättningar både för person och godstrafik i både Bohuslän och Dalsland.
Magnus Jacobsson (KD) |
|