HD023512: Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning
2025/26:3512
av Malte Tängmark Roos m.fl. (MP)
Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen anvisar anslagen för 2026 inom Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning enligt förslaget i tabell A i motionen.
Tabell A: Anslagsförslag 2026 för utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning
Tusental kronor
Ramanslag |
Regeringens förslag |
Avvikelse från regeringen |
|
1:1 |
Sjukpenning och rehabilitering m.m. |
51 559 676 |
±0 |
1:2 |
Aktivitets- och sjukersättningar m.m. |
53 674 700 |
500 000 |
1:3 |
Merkostnadsersättning och handikappersättning |
1 440 000 |
±0 |
1:4 |
Arbetsskadeersättningar m.m. |
2 494 000 |
±0 |
1:5 |
Ersättning inom det statliga personskadeskyddet |
38 082 |
±0 |
1:6 |
Bidrag för sjukskrivningsprocessen |
1 436 700 |
±0 |
2:1 |
Försäkringskassan |
11 271 917 |
±0 |
2:2 |
Inspektionen för socialförsäkringen |
79 121 |
±0 |
99:1 |
Ersättning för höga sjuklönekostnader |
±0 |
2 100 000 |
Summa |
121 994 196 |
2 600 000 |
Höj garantinivån i sjuk- och aktivitetsersättningen
Personer som lever med långvarig sjukdom eller betydande funktionsnedsättning ska inte tvingas till ekonomisk utsatthet. I dagsläget är många med sjuk‑eller aktivitetsersättning fast i en situation där ersättningen inte täcker grundläggande behov och där varje krona måste balanseras mot hyra, medicin och mat. Regeringen har aviserat att den så kallade funkisskatten avskaffas 2026, ett efterlängtat beslut som Miljöpartiet lade fram förslag om när vi satt i regering. Men det räcker inte. En höjning av sjuk- och aktivitetsersättningen är nödvändig för att säkerställa värdighet, hälsa och förutsättningar för rehabilitering. Miljöpartiet föreslår en höjning med 500 kronor per månad för garantinivån i sjuk‑och aktivitetsersättning (1:2).
Ersättning till arbetsgivare för höga sjuklönekostnader
Regeringen har beslutat att successivt avskaffa ersättningen för höga sjuklönekostnader från 2025. Idag får omkring 60 000 arbetsgivare stöd, varav de flesta är småföretagare. Ersättningen motsvarar i snitt cirka 5 % av företagens totala sjuklönekostnader, men för en mindre arbetsgivare kan en enskild sjukskrivning innebära en mycket större ekonomisk belastning. Utan stödet riskerar det att bli svårare för små företag att anställa personer med sjukdomshistorik, trots att de i övrigt är fullt arbetsföra. Därför anser vi att ersättningen bör finnas kvar för att underlätta för småföretagare och främja fler anställningar. Vi avsätter 2,1 miljarder för ändamålet (99:1).
Malte Tängmark Roos (MP) |
|
Janine Alm Ericson (MP) |
Nils Seye Larsen (MP) |
Leila Ali Elmi (MP) |
Annika Hirvonen (MP) |