HD023326: Differentierad alkoholskatt för cider – jämställda villkor för små producenter
2025/26:3326
av Camilla Brunsberg och Marléne Lund Kopparklint (båda M)
Differentierad alkoholskatt för cider – jämställda villkor för små producenter
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa differentierad alkoholskatt för cider och andra jästa drycker, på samma sätt som för öl från oberoende småbryggerier, och tillkännager detta för regeringen.
Den nya lagen om lägre alkoholskatt på öl från oberoende småbryggerier är ett mycket välkommet steg, med differentierad alkoholskatt för öl från oberoende småbryggerier enligt nya regler. Detta visar att vårt arbete för att få till stånd differentierad skatt har burit frukt.
Nuvarande regler gäller endast öl från oberoende småbryggerier – andra jästa drycker såsom cider omfattas ännu inte av de sänkta skattesatserna.
Små ciderproducenter står idag inför orättvisa konkurrensvillkor jämfört med små ölproducenter som nu får skattelättnader. Cider är ofta en lokal och småskalig verksamhet, och för många handlar det om samma typ av tillverkning som för hantverksöl – dock utan samma skatteincitament.
Differentierad alkoholskatt ger flera samhällsnyttiga effekter: fler arbetstillfällen, levande landsbygd, ökad lokal produktion och större mångfald i dryckesutbudet. Det stärker producenternas möjlighet att växa, investera och konkurrera.
Genom att införa en liknande differentierad skatt för cider skulle Sverige följa EU-direktivets möjligheter och uppfylla principen om likabehandling av småproducenter inom olika kategorier av alkoholdrycker.
Camilla Brunsberg (M) |
Marléne Lund Kopparklint (M) |