HC12965: Skydd mot olaglig aktivism
Svar på fråga 2024/25:965 Skydd mot olaglig aktivism
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på fråga 2024/25:965 av Johnny Svedin (SD) Skydd mot olaglig aktivism
Johnny Svedin har frågat mig om jag och regeringen avser att skärpa reglerna för att bättre skydda företagare som drabbas av eller riskerar att drabbas av aktivism.
Regeringen ser allvarligt på sådan aktivism som är brottslig och som orsakar ekonomisk skada eller skapar otrygghet för landets företagare. Det är viktigt att den typen av brottslighet kan hanteras effektivt av rättsväsendet, och att det finns ett starkt straffrättsligt skydd.
För att motverka och hantera brottsligheten och skydda företagare som drabbas är det viktigt med en ökad polisnärvaro. Regeringen har tillfört Polismyndigheten medel för att växa. Regeringens mål är att polistätheten åtminstone ska motsvara genomsnittet i EU. Rikspolischefen har även fått ett tydligt förändringsuppdrag att förstärka arbetet med en lokalt synlig och trygghetsskapande polis, förbättra resultaten i utredningsverksamheten så att fler brott kan klaras upp samt säkerställa en effektiv användning av polisens växande resurser.
Likaså behöver det finnas ett starkt straffrättsligt skydd. Nyligen moderniserades det straffrättsliga skyddet mot hemfridsbrott och olaga intrång och straffskalorna för brotten skärptes, bland annat till följd av en ökad förekomst av brottslig djurrättsaktivism samt som ett led i arbetet mot trakasserier.
Regeringen har även tillsatt Straffreformutredningen, som bland annat har fått i uppdrag att göra en bred översyn av straffskalorna för att dessa på ett bättre sätt ska återspegla brottens allvar. Jag ser fram emot att ta emot utredningens förslag senare i vår.
Sammanfattningsvis tar jag och regeringen problemet med brottslig aktivism på allvar. Regeringen har också vidtagit åtgärder som ger och kommer ge företagare och andra ett bättre skydd mot brottslighet i alla dess former, inklusive brottslig aktivism.
Stockholm den 9 april 2025
Gunnar Strömmer