HC121319: Hushållens ekonomi och inflationen
Svar på fråga 2024/25:1319 Hushållens ekonomi och inflationen
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på fråga 2024/25:1319 av Björn Wiechel (S)
Hushållens ekonomi och inflationen
Mot bakgrund av att regeringen avser att stärka hushållens ekonomi har Björn Wiechel frågat mig om beskedet är en omprövning av regeringens förda politik.
När regeringen tillträdde var inflationen omkring 10 procent. Stigande matpriser och boendekostnader har slagit hårt mot många, särskilt de som redan har små marginaler. En av regeringens främsta prioriteringar har därför varit att bekämpa inflationen. Regeringens prioriteringar har, tillsammans med Riksbankens penningpolitik och ansvarstagande från arbetsmarknadens parter, gett effekt. Inflationstrycket är nu avsevärt lägre. Om inflationen varaktigt vänder uppåt till höga nivåer behöver inflationsbekämpning åter bli en central prioritering.
Regeringen har även stöttat hushållen med bland annat sänkta skatter på arbete, pension, sparande och drivmedel. Dessutom sänkte regeringen den höga reduktionsplikten på bensin och diesel, vilket gjort stor skillnad för alla dem som behöver bilen för att få ihop livspusslet. Samtidigt har många stöd justerats upp med inflationen, som sjuk- och aktivitetsersättningen samt garantipensionen. Därutöver höjer regeringen i år sjuk- och rehabiliteringspenning i särskilda fall för första gången på 13 år.
Regeringen har fortsatt på den inslagna linjen och stärker svenska familjers ekonomi. Den övergripande inriktningen på den ekonomiska politiken är att stärka hushållen och stötta återhämtningen, att återupprätta arbetslinjen och pressa ner arbetslösheten samt att öka tillväxten och investeringarna i Sverige.
Stockholm den 7 augusti 2025
Elisabeth Svantesson