HC121170: Införandet av nya roller på elmarknaden
Svar på fråga 2024/25:1170 Införandet av nya roller på elmarknaden
till Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)
Svar på fråga 2024/25:1170 av Rickard Nordin (C)
Införandet av nya roller på elmarknaden
Rickard Nordin har frågat mig om jag och regeringen kommer att agera för att skynda på införandet av en självständig BSP-roll.
Marknadsaktören leverantör av balanstjänst, som på engelska förkortas BSP, är en marknadsaktör som tillhandahåller balansenergi och/eller balanskapacitet till Svenska kraftnät. Förkortningen BRP översätts till ’balansansvarig part’ på svenska. Dessa marknadsaktörers uppgifter regleras genom EU:s elmarknadsförordning som är direkt tillämplig i Sverige.
Sverige har anpassat ellagen till EU:s elmarknadsförordning. Lagändringarna trädde i kraft den 1 juni 2023. För svenska aktörer som är aktiva på balansmarknaden genomförs regleringen i praktiken framför allt genom de BSP- och BRP-villkor som Affärsverket svenska kraftnät (Svenska kraftnät) tar fram och som Energimarknadsinspektionen godkänner efter ansökan från Svenska kraftnät. BSP- och BRP- rollerna infördes på elmarknaden den 1 maj 2024. Det finns en beskrivning av detta på Svenska kraftnäts webbplats. Svenska kraftnät ansvarar för att implementera de godkända BSP- och BRP-villkoren fullt ut och det arbetet pågår.
För att tydliggöra och harmonisera gällande regelverk ytterligare såg regeringen ett behov av att låta en särskild utredare analysera och föreslå hur marknadsaktören leverantör av balanstjänst, dvs. BSP-rollen, kan tydliggöras och regleras. Regeringen tillsatte bland annat av det skälet Elmarknadsutredningen i januari 2024. Utredningen lämnade sitt betänkande den 24 april i år. Betänkandet ska nu remitteras. Regeringen avser att efter remissbehandlingen återkomma med hur frågan om att tydliggöra och reglera BSP-rollen ska tas vidare.
Stockholm den 21 maj 2025
Ebba Busch