HC121125: Sveriges bistånd i ljuset av förföljelsen av hbtqi-personer och civilsamhälle i Uganda
Svar på fråga 2024/25:1125 Sveriges bistånd i ljuset av förföljelsen av hbtqi-personer och civilsamhälle i Uganda
till Statsrådet Benjamin Dousa (M)
Svar på fråga 2024/25:1125 av Olle Thorell (S)
Sveriges bistånd i ljuset av förföljelsen av hbtqi-personer och civilsamhälle i Uganda
Olle Thorell har frågat mig vilka åtgärder jag som biståndsminister avser vidta för att säkerställa fortsatt stöd till hbtqi-personer, människorättsförsvarare och det fria civilsamhället i Uganda i ljuset av vad Olle Thorell beskriver som kriminalisering och repression som dokumenterats i Amnesty Internationals årsrapport 2025 och mot bakgrund av mina egna intryck från besök i Uganda i mars i år.
Regeringen har en mycket tydlig hållning till stöd för allas fulla åtnjutande av mänskliga rättigheter, oavsett sexuell läggning och könsidentitet. Detta gäller överallt, så också i Uganda. Sverige har under lång tid stöttat människorättsförsvarare och hbtqi-organisationer i landet – politiskt såväl som finansiellt. Vid mitt besök i Uganda i mars fick jag själv möjlighet att samtala med partners från civilsamhället, som bekräftade den stora betydelse svenskt stöd har haft för hbtqi-rörelsen. Stöd till civilsamhället, och främjandet av mänskliga rättigheter, jämställdhet samt sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR) kommer också framgent vara prioriterade frågor i Sveriges samarbete med Uganda.
Sverige och EU har vid upprepade tillfällen framfört kritik till ugandiska regeringsföreträdare sedan anti-homosexualitetslagstiftningen (AHA – Anti-Homosexuality Act) trädde i kraft 2023. Vi noterar att ingen har dömts under den nya lagen, men faktum kvarstår att den står i strid med Ugandas internationella åtaganden om mänskliga rättigheter. Vid mitt besök i Uganda var jag tydlig i mitt samtal med president Museveni att vi förväntar oss att Uganda respekterar de grundläggande demokratiska principerna, alla människors lika värde och rättigheter, och skyddet för minoriteter. Utvecklingssamarbetet ger oss möjligheter att föra dialog om situationen för hbtqi-personers åtnjutande av de mänskliga rättigheterna, tillika civilsamhällets möjligheter att verka fritt. Det ska vi ta vara på för att ställa krav på Uganda att vända den negativa utvecklingen.
Stockholm den 7 maj 2025
Benjamin Dousa