HC11832: Beredskap av elstolpar
Fråga 2024/25:832 Beredskap av elstolpar
av Tobias Andersson (SD)
till Statsrådet Carl-Oskar Bohlin (M)
Geopolitiska förändringar har lyft frågorna om beredskapslager för olika produkter. Kraftledningsstolpar i trä är en synnerligen betydelsefull komponent för en säker elförsörjning, särskilt inom region- och lokalnät.
Trots detta finns det i dag endast två produktionsanläggningar kvar i Sverige, vilka dessutom ägs av ett och samma bolag. Eftersom mer än 100 olika stolptyper används på den svenska marknaden är lagren betydande för Sverige för att säkerställa försörjningen. Användningen av andra material än trä på nämnda spänningsnivåer är i sammanhanget marginell.
Vid stormen Gudrun levererades en halv normal årsförsäljning på 6–7 veckor för att återställa elleveranserna. Ett beredskapslager av samma omfattning har i dag ett värde av cirka 50 miljoner kronor. I dag finns det inga ekonomiska incitament för den berörda producenten att hålla ett sådant lager trots att det är en samhällskritisk fråga
Mot denna bakgrund önskar jag fråga statsrådet Carl-Oskar Bohlin följande:
Avser statsrådet att vidta några åtgärder för att säkerställa ett framtida beredskapslager av elstolpar i trä?