HC111262: Polisanmälan för dans
Fråga 2024/25:1262 Polisanmälan för dans
av Niels Paarup-Petersen (C)
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
På Terrassen i Olofström kan man ta sig ett glas öl eller vin.
Fyra gäster som hade gjort just det ställde sig sedan upp och ”skakade lite på rumpan”, som det står i Blekinge Läns Tidning. De dansade lite, alltså.
En polis som går förbi ser de dansande människorna. Och polisanmäler krogen. Varför då, kan man undra. Var det prostitution, knark och gängkriminalitet på gång?
Nej. Det var för att regeringen har gjort det olagligt att dansa på krogen om man inte först anmäler det till polisen.
Krögaren är alltså polisanmäld för att dessa människor hade spontandansat. Inget annat. Det kan i sin tur leda till att krogen förlorar sitt alkoholtillstånd och nödvändiga intäkter för att kunna överleva.
Bara för att fyra människor alltså har dansat lite. Allt detta på grund av att regeringen – helt i onödan – införde ett krav på anmälan av dans när den – vilket var helt rätt – tog bort kravet på danstillstånd.
Inte ens Folkhälsomyndigheten ansåg det lämpligt att införa en sådan anmälan. Ändå valde regeringen alltså att göra det. I stället för att bara låta det vara tillåtet att dansa. Som i alla andra länder. Förutom då i typ Iran och talibanernas Afghanistan.
Regeringens påstådda frihetsreform blev till en polisanmälan för dans. Det är dags för regeringen att tänka om!
Jag vill därför fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Har ministern för avsikt att agera för att ta bort kravet på anmälan av dans, och i så fall när?