HC111078: Världskulturmuseet och amerikanska villkor för stöd
Fråga 2024/25:1078 Världskulturmuseet och amerikanska villkor för stöd
av Louise Thunström (S)
till Kulturminister Parisa Liljestrand (M)
Världskulturmuseet i Göteborg beviljades ursprungligen ett bidrag på 500 000 kronor från den amerikanska ambassaden i Sverige som en del av ett pågående samarbete kring utställningen Native American Fashion – från rötter till runway. Utställningen, som öppnade den 11 april 2025, utmanar stereotyper och visar samtida mode skapat av över 40 designer från Nordamerikas urfolk. Här möts streetwearmode, exklusivt mode och sällan visade historiska regalier.
400 000 kronor betalades ut tidigt i processen, men inför utbetalningen av resterande 100 000 kronor skickade den amerikanska ambassaden plötsligt ett tilläggsavtal som innebär att museet måste försäkra att pengarna från ambassaden inte används till arbete med ”diversity, equity and inclusion” (DEI), det vill säga mångfald, jämlikhet och inkludering.
Bakgrunden till det förändrade avtalet kan direkt kopplas till den förändrade amerikanska kulturpolitiken under Donald Trumps andra mandatperiod.
Världskulturmuseet i Göteborg, som ingår i myndigheten Statens museer för världskultur, har valt att inte skriva på tilläggsavtalet då man menar att det bestrider museets uppdrag.
Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga kulturminister Parisa Liljestrand:
Avser ministern att ta kontakt med den amerikanska ambassaden för att klargöra Sveriges hållning i frågor som rör konstnärlig frihet och kulturinstitutioners oberoende?