HC111038: Barns rätt till sina föräldrar
Fråga 2024/25:1038 Barns rätt till sina föräldrar
av Martina Johansson (C)
till Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Jag inleder denna fråga utifrån ett gemensamt särskilt yttrande som M, C, L och MP ställde sig bakom i juni 2022 i samband med CU:s betänkande 2021/22:CU28. Där står det:
”Det är angeläget att reglerna om föräldraskap utvecklas i takt med samhället i övrigt och är anpassade till olika sätt att få barn och bilda familj. Varje barn ska ha en trygg familjesituation och få växa upp i ett samhälle som inte gör skillnad på personer beroende på kön eller på olika familjekonstellationer. Vi välkomnar därför, och har ställt oss bakom, lagförslagen i ärendet som innebär jämlika, inkluderande och ändamålsenliga regler om föräldraskap i internationella situationer.
De lagförslag som omnämns grundar sig på förslag från Utredningen om utökade möjligheter att göra utländska föräldraskap gällande i Sverige i betänkandet Nya regler om utländska föräldraskap och adoption i vissa fall (SOU 2021:56). I betänkandet finns även förslag om nya regler om föräldraskap för barn som har tillkommit efter ett surrogatarrangemang i utlandet och som syftar till att anpassa svensk lagstiftning för att uppfylla Sveriges konventionsåtaganden om bl.a. barnets rätt till privat- och familjeliv. Som framgår av propositionen bereds dessa förslag vidare i Regeringskansliet och är alltså inte en del av detta ärende. Vi hade dock helst sett att propositionen behandlade även dessa förslag från utredningen, och vi beklagar att så inte är fallet. Det är viktigt att frågan om föräldraskap för barn som har tillkommit efter ett surrogatarrangemang regleras utifrån ett barnrättsperspektiv, framför allt barnets intresse av rättssäkerhet och trygghet. Vi kommer att driva frågan i andra sammanhang i enlighet med den närmare inställning som vårt respektive parti har i saken.”
Det har snart gått tre år sedan Gunnar Strömmer tillträdde som justitieminister och blev ansvarig för dessa frågor.
Tyvärr håller varken moderater eller liberaler flaggan högt när det gäller att påbörja arbetet för att alla barn ska få tillgång till sina föräldrar. Ett exempel är vårdnadshavarskap för barn som tillkommer via värdmödraskap, oavsett om det är svenska kvinnor som bär barnet eller en kvinna från ett annat land.
För Centerpartiet är det viktigt att alla barn får tillgång till de föräldrar som ska ta ansvaret för barnet oavsett om det handlar om värdmödraskap, en traditionell graviditet eller fall där barn omhändertas av samhällsvården. Därför behöver lagstiftningen uppdateras på punkt efter punkt om inte hela föräldrabalken ska ses över.
Jag vill därför fråga justitieminister Gunnar Strömmer:
Avser ministern agera för att ge alla barn rätt till sina föräldrar vid födseln, och kommer ministern och regeringen att bidra till att föräldrabalken ses över i sin helhet för att anpassas till dagens samhälle?