HC10307: Hållbart arbetsliv och andra färdiga utredningar
Interpellation 2024/25:307 Hållbart arbetsliv och andra färdiga utredningar
av Åsa Eriksson (S)
till Statsrådet Anna Tenje (M)
Den 17 september överlämnade Kansliet för ett hållbart arbetsliv sin slutrapport till statsrådet Tenje. Sedan dess har det varit tyst från Regeringskansliet om vad man avser att göra med de förslag som kansliet presenterade, trots att statsrådet på pressträffen bedyrade hur viktigt det är att öka arbetskraftsutbudet.
Det verkar finnas ett mönster i detta, att utredningar som inte handlar om hårdare straff eller sämre villkor för utrikesfödda sägs beredas i Regeringskansliet utan att skickas på remiss eller åtgärdas på annat sätt.
Vi är många som väntar på åtgärder som föreslagits i följande färdiga utredningar:
- Ds 2023:33 Karenstak och högriskskydd – en översyn av karensavdraget och förslag på utökade undantag
- SOU 2022:31 Rätt och lätt – ett förbättrat regelverk för VAB
- SOU 2023:23 Ett modernare socialförsäkringsskydd för gravida
- SOU 2023:30 Ett trygghetssystem för alla – nytt regelverk för sjukpenninggrundande inkomst
- SOU 2023:48 Rätt förutsättningar för sjukskrivning
- SOU 2023:52 Ett stärkt och samlat skydd av välfärdssystemen
- SOU 2023:53 En ändamålsenlig arbetsskadeförsäkring – för bättre ekonomisk trygghet, kunskap och rättssäkerhet
Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet Anna Tenje:
Vad avser statsrådet att göra under år 2025 för att förslagen från Kansliet för hållbart arbetsliv och andra relevanta färdiga utredningar som kan öka arbetskraftsutbudet ska bli verklighet?