Förbudet av UNRWA
Debatt i text
Fru talman! Jacob Risberg har frågat mig hur jag verkar för att stoppa förbudet av UNRWA innan det är för sent, hur jag verkar för att få till stånd en rättvis och hållbar tvåstatslösning och om jag ser att ett slut på ockupationen är nödvändig för att detta ska bli verklighet, samt hur jag ser på det israeliska och palestinska civilsamhällets roll på vägen mot en rättvis och hållbar fred.
Regeringen har vid flera tillfällen kritiserat de israeliska lagförslagen om UNRWA, som bland annat riskerar att göra det näst intill omöjligt för organisationen att verka i Gaza. Regeringen har påpekat att lagarna kan komma i konflikt med Israels folkrättsliga skyldigheter. Israel har ett särskilt ansvar enligt den internationella humanitära rätten för att civilbefolkningens behov tillgodoses i Gaza. Regeringen förväntar sig att UNRWA, i likhet med andra FN-organisationer, skyddas och respekteras i linje med internationella förpliktelser. Vi har, i våra egna kontakter och tillsammans med övriga nordiska länder och med EU, uppmanat Israel att säkerställa fortsatt humanitärt tillträde för humanitära aktörer såsom UNRWA.
Regeringen står helt och fullt bakom Internationella domstolens rådgivande yttrande från den 19 juli 2024. En hållbar fred mellan Israel och Palestina måste bygga på en förhandlad tvåstatslösning i enlighet med folkrätten, och därmed också ett slut på ockupationen. Regeringen stöder EU:s och FN:s arbete för att få till stånd en trovärdig process för en tvåstatslösning och står i nära kontakt med likasinnade och företrädare från regionen. Regeringen har därtill varit en drivande kraft för införandet av sanktioner mot extremistiska bosättare och stöder arbetet för att reformera och stärka den palestinska myndigheten.
Den övergripande inriktningen för Sveriges bistånd till Palestina är att bidra till en fredlig utveckling genom att främja de långsiktiga förutsättningarna för en framförhandlad tvåstatslösning i enlighet med folkrätten. I detta har bland annat det palestinska och israeliska civilsamhället en viktig roll att spela.
2025-01-24 10:57:10
Maria Malmer Stenergard
Herr talman! När jag i höstas debatterade med utrikesministern berättade hon lite stolt faktiskt, om jag minns rätt, att hon tillsammans med Jordanien hade varit ordförande för ett möte i FN om just UNRWA i samband med att hon var på FN:s generalförsamlings möte.
Utrikesministern är ansvarig för hur Sverige röstar i FN:s generalförsamling och även om vi sitter i andra FN-organ. Oppositionen har flera gånger kritiserat hur Sverige har röstat i FN. Den här gången kritiserar vi faktiskt inte hur Sverige röstar utan bara hur man agerar, i och med att man inte är konsekvent - man röstar för UNRWA men tar sedan undan stödet.
Om sex dagar träder den lag i kraft som förbjuder UNRWA att verka i Israel. Jag undrar såklart vilka konsekvenserna blir för Israel. Vi hör att man har markerat, och det är väldigt bra. Men är det mer än högljudda protester som kommer att möta Israel när man förbjuder FN att verka och hjälpa människor?
Detta är faktiskt helt unikt. Just nu kommer hjälpen in i Gaza tack vare vapenvilan, och UNRWA behöver mer stöd än någonsin. Men just vid denna tid bestämmer sig regeringen för att vi ska skicka 0 kronor till den organisation som bidrar till att stoppa svält hos palestinier, ge palestinier sjukvård och ge palestinier utbildning. Det som regeringen gör är att ställa FN-organ mot varandra, och det strider mot FN:s interna prioriteringar. Man har skurit ned på stödet till FN-organ under hela den här mandatperioden med en sänkt biståndsbudget, och nu spelar man ut FN-organ mot varandra.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Herr talman! Jag upplever att den här regeringen talar med kluven tunga. Man säger en sak politiskt, men med de ekonomiska medlen handlar man på ett helt annat sätt. Det leder till att det palestinska folket får lida ännu mer.
2025-01-24 11:28:42
Håkan Svenneling
Herr talman! Tack till interpellanterna för initierandet av den här debatten!
Beslutet att dra in allt kärnstöd till UNRWA från Sveriges sida är ett katastrofalt beslut. Det påstås ibland att andra organisationer kan kliva in i ställt för UNRWA - World Food Programme, Unicef och andra FN-organisationer. Sanningen är dock att ingen av dessa FN-organisationer, eller Röda Korset som det ibland också hänvisas till, säger att de klarar den här uppgiften utan UNRWA:s stöd i botten. Man behöver den infrastruktur som UNRWA har, med sina 30 000 medarbetare, för att kunna få ut humanitär hjälp.
Det är ett katastrofalt beslut. Det innebär att man försvagar UNRWA när man i stället borde ge allt stöd till UNRWA. Det innebär också att Sverige bryter mot FN-linjen. Att ett land säger att man inte längre tänker samarbeta med en FN-organisation innebär egentligen att man bryter mot FN-stadgan. Här faller Sverige plötsligt in i en sådan linje och bryter mot FN-linjen.
Man bryter också mot EU-linjen. EU har uttalat ett starkt stöd för UNRWA framöver.
Sanningen är att man till och med bryter mot sin egen politik. Bara någon vecka innan man beslutade att dra in pengarna hade man röstat för en FN-resolution där man just förklarade att UNRWA var oumbärligt för att klara de här uppgifterna. Det är ett obegripligt beslut, och det är ett katastrofalt beslut.
Regeringen säger att det kommer att bli problem att få in hjälp via UNRWA till följd av den nya lagstiftningen. Ja, det kommer det att bli. Just därför måste regeringen tillsammans med andra länder göra allt man kan för att ändra på lagstiftningen. Men då glömmer man också bort att UNRWA är verksam inte bara i Palestina utan även i Jordanien, Libanon och många andra områden. När man drar undan kärnstödet försvagar man också UNRWA:s arbete i Jordanien, Libanon och alla andra länder.
Inför beslutet att dra in kärnstödet till UNWRA, hade regeringen någon som helst kontakt med Jordaniens regering? Jag vet att när regeringen förra gången övervägde att dra in stödet, för ett år sedan, kom det en stark reaktion, inte minst från Jordanien, som har miljontals palestinska flyktingar på sitt område och där UNRWA är helt avgörande för att palestinierna ska överleva och för skolor, hälso- och sjukvård och annat som UNRWA bedriver. Hade regeringen någon som helst kontakt med de länder där UNRWA bedriver verksamhet?
Vad var det som egentligen hände från det att Sverige röstade för en FN-resolution där man backar upp UNRWA och hävdar att UNRWA är avgörande för att få ut humanitär hjälp till det att man kom med det plötsliga och mycket överraskande beslutet att dra in allt kärnstöd till UNRWA?
2025-01-24 11:07:40
Morgan Johansson
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman - och välkommen in i debatten, herr talman! Biståndsorganisationen för att stödja de palestinska flyktingarna, UNRWA, bildades av FN:s säkerhetsråd genom resolution 302 för väldigt länge sedan. Det var efter att det som kallas al-nakba skedde, där palestinier fördrevs från sina hem i det som i dag är Israel till Västbanken, Gaza och andra stater runt omkring.
Resolution 302 pekar ut att UNRWA ska bistå med utbildning, sjukvård och annat stöd till de palestinska flyktingarna i hela Mellanöstern. Det är en av de viktigaste resolutionerna för att bidra till framtidstro och framtidshopp för de palestinska flyktingarna. Resolutionen var så tidig att andra FN-organ som vi i dag känner till som hjälper flyktingar inte ens fanns på plats. Det är därför Palestina har den här unika lösningen.
Sedan dess har vi genom årtiondena hört desinformation från Israel och från den svenska högern om UNRWA - att det skulle vara en terrororganisation och allt möjligt annat. Desinformation på desinformation har kommit, som sedan visat sig inte stämma.
Nu har vi genomlevt över 470 dagar av krig och folkmord i Gaza och dessutom en blockad av Gaza. Det är, som vi precis diskuterade, detta som utreds av Internationella brottmålsdomstolen som brott mot mänskligheten och av Internationella domstolen som folkmord.
Blockaden betydde att man stoppade UNRWA:s möjligheter att verka i Gaza, stoppade leveranser till och från Gaza och medvetet skapade svält. Nu har vi fått en lag från Israels sida som träder i kraft om bara sex dagar, där man stoppar UNRWA från att verka på israeliskt territorium.
Ja, regeringen har varit tydlig i sin kritik mot denna lag. Det är någonting som jag har välkomnat och i grunden tycker är bra. Det som dock förvånar mig är att regeringen bestämmer sig för att stoppa allt stöd till UNRWA. Man går från att Sverige under lång tid har varit en av de största givarna till UNRWA till att nu ge 0 kronor i stöd. Det gör man med motiveringen att lagen kommer att hindra UNRWA från att verka. Man bestämmer sig alltså för att redan följa lagen som man ändå har kritiserat.
Det konstiga med detta är att man gör det trots att UNRWA kan verka i de grannländer där de palestinska flyktingarna finns och får utbildning och sjukvård utan att mötas av Israels bomber eller svält.
Jag tror att vi i denna debatt inte kommer att få höra de verkliga skälen till att regeringen agerar på det här sättet. Jag tror att vi får titta på andra riksdagsledamöter från högern som inte är här i Sveriges riksdag och debatterar i dag och som inte vill säga vilka de verkliga skälen är. De som har köpt den israeliska desinformationen, som i åratal har samarbetat med organisationer som NGO Monitor för att smutskasta UNRWA och som år ut och år in har krävt att Sverige ska avsluta stödet till UNRWA sitter i dag och gömmer sig bakom Maria Malmer Stenergard och är nöjda med det här beslutet. De tycker att allting är kanon. Men de tar inte debatten här i riksdagens kammare, för det är inte en debatt de vill ha.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Det gör att vi står här med en regering som säger att man stöder UNRWA och gärna leder möten i FN om UNRWA men som i slutändan, när det är dags för utbetalning till UNRWA:s konto, väljer att inte skicka några pengar alls. Det gör att man krossar palestinsk sjukvård och palestinska drömmar på ett sätt vars like vi aldrig har sett.
2025-01-24 11:03:21
Håkan Svenneling
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Herr talman! Jag tackar ministern för svaret, och jag tackar Jacob Risberg för en viktig interpellation.
Vi gläds alla åt den vapenvila som äntligen kommit till stånd i Gaza, men facit för kriget är katastrofalt och hjälpbehoven är enormt svåra att överblicka och ta in. Det är över 45 000 döda, varav en majoritet är kvinnor och barn. Tusentals är skadade, många för livet. Tusentals barn är traumatiserade. Hus, skolor och sjukhus ligger i ruiner. Hjälpbehoven är enorma och kommer att vara så under lång tid.
UNRWA är den organisation som har FN:s uppdrag att skydda palestinska flyktingar och som har personal, kapacitet och förmåga att nå ut på marken. Andra organisationer på plats är beroende av UNRWA för att nå ut.
Ministern svarar att regeringen vid flera tillfällen har kritiserat de israeliska lagförslagen om UNRWA, som bland annat riskerar att göra det näst intill omöjligt för organisationen att verka i Gaza. Regeringen förväntar sig att UNRWA, i likhet med andra FN-organisationer, skyddas och respekteras i linje med internationella förpliktelser.
Det här låter såklart jättebra. Sverige var dessutom med och fattade beslut i FN:s generalförsamling den 19 december om att UNRWA är oersättligt, måste ha medlemsstaternas stöd och utgör ryggraden för alla humanitära insatser i Gaza. Men några veckor senare avslutar regeringen allt stöd till UNRWA - till den organisation som regeringen ansåg vara oumbärlig några dagar tidigare.
Regeringens agerande är obegripligt, inkonsekvent och katastrofalt. Att stoppa stödet till UNRWA är att helt gå i den israeliska fällan och bidra till Israels angrepp på FN och folkrätten. Det är uppenbart att Sveriges regering hellre lyssnar på Israels smutskastningskampanj än på seriösa forskare och FN.
UNRWA fick sitt uppdrag av FN:s medlemsstater 1949, och man driver i dag skolor, primärhälsovård och nödhjälp för palestinska flyktingar i Gaza, i östra Jerusalem, på Västbanken samt i Libanon, Syrien och Jordanien. Det är en väl fungerande organisation, och den har en viktig stabiliseringseffekt inte minst i Gaza.
Kritiken mot UNRWA startade långt innan kriget i Gaza och syftar i själva verket till att bli av med den för Israel besvärande flyktingfrågan. Om UNRWA försvinner hoppas Israel att man kan trolla bort flyktingfrågan och de palestinska flyktingarnas rätt att återvända, trots att Israel enligt FN-stadgan är skyldigt att skydda UNRWA:s personal.
Nu har Sverige alltså avslutat stödet till UNRWA, och man bidrar på det sättet till Israels angrepp på FN, UNRWA och folkrätten. Vilka källor har regeringen använt när man fattade beslutet att dra tillbaka stödet till UNRWA när man inte verkar lita på etablerade forskare som de inom International Crisis Group eller Raoul Wallenberg-institutet eller vad oberoende utvärderingar säger om att UNRWA är viktigt och oumbärligt?
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Ministern säger dessutom att Sverige står bakom en tvåstatslösning, och det är bra. Regeringen har dock tagit bort strategin för Palestina och ersatt den med en Mellanösternstrategi. Där nämns inte Israels ockupation över huvud taget.
Om en tvåstatslösning ska bli möjlig måste ockupationen upphöra. Varför nämns inte Israels ockupation i strategin? Dessutom dras stödet in till palestinska och israeliska MR-organisationer, inklusive den svenska delen av Ekumeniska följeslagarprogrammet. Det är organisationer som genom sitt arbete bidrar till en tvåstatslösning. Det är också både felaktigt och kontraproduktivt om vi menar allvar med att stå upp för en fredlig tvåstatslösning.
Jag menar att den svenska regeringen måste hålla fast vid sina tidigare ställningstaganden i FN och återuppta stödet till UNRWA samt till övriga organisationer som arbetar med frågor om mänskliga rättigheter i Palestina och Israel.
2025-01-24 11:11:34
Lotta Johnsson Fornarve
Herr talman! Jag kan tänka mig att det ligger en hel del i det som Håkan Svenneling sa på slutet, det vill säga att det som vi har sett utfallet av här är någon form av diskussion i regeringen. Den känsla man får är att UD:s ena del inte riktigt vet vad UD:s andra del gör. Ena veckan röstar man som sagt för en resolution i FN:s generalförsamling där det sägs att UNRWA är helt avgörande för att kunna klara de här uppgifterna framöver. Bara några veckor senare drar man in allt ekonomiskt stöd till just UNRWA. Den här senare delen är biståndsministerns fråga. Det kan mycket väl vara så att det förts en intern diskussion på UD som nu uppenbarligen har vunnits av dem som är emot UNRWA.
Det här är väldigt allvarligt. Utrikesutskottet hade i går besök av Tom Fletcher, chef för FN:s organisation OCHA, som samordnar det humanitära stödet. Han undersök återigen hur viktigt UNRWA är för att kunna lösa de väldigt stora uppgifter som nu finns framför oss. Det är bara att konstatera att regeringen genom det här beslutet bryter mot FN-linjen, mot EU-linjen och faktiskt även mot sin egen politik. Här har vi inte fått några svar.
Jag fick dock svar från utrikesministern på Jordanienfrågan. Ja, säger utrikesministern, vi har haft kontakt med Jordanien. Man undrar ju vad Jordanien sa vid den kontakten. Förra gången ni skulle dra in stödet till UNRWA kom det väldigt kraftiga reaktioner från bland annat Jordanien. Man kan mycket väl tänka sig att det varit likadant här men att regeringen den här gången helt enkelt inte brytt sig om det.
Här sticker Sverige verkligen ut som ett land som fattar beslut som nästan inga andra länder fattar. Det enda rimliga i det här läget tycker jag är att ompröva frågan om stödet till UNRWA, så att vi återigen kan bidra till att upprätthålla den här organisationen, som är så enormt viktig för miljontals palestinier.
2025-01-24 11:30:59
Morgan Johansson
Herr talman! Även om man muntligen har försökt ge en bild av att man stöder UNRWA har man i praktiken gått Israels önskemål till mötes genom att ta bort pengarna. Det är den enda slutsatsen som kan dras, det vill säga att man har gett en bild utåt och sedan kommer man med en helt annan bild.
UNRWA är en organisation som bedriver verksamhet inte bara på palestinska områden utan också i Libanon, Syrien och Jordanien. Att ta bort pengarna kommer att slå brett mot verksamheten. Det är ett sätt för Israel att underminera verksamheten, och på det sätt regeringen agerar spelar man med i den rätt eländiga pjäsen. Vem är det som bestämmer i UNRWA-frågorna? Är det den svenska regeringen eller någon annan?
Jag har tidigare tagit upp tvåstatslösningen, och jag har frågat hur strategin egentligen ser ut. Jag förstår att detta måste ske i en bredare kontext, men den svenska regeringen kan vara aktiv. En gång i tiden var socialdemokratiska regeringar aktiva i frågan. Arbeiderpartiet i Norge gjorde stora insatser. Det ledde till att man så småningom tillsammans med andra banade väg för det som senare blev en överenskommelse, som i förlängningen skulle kunna leda till en tvåstatslösning där både Yassir Arafat och Yitzhak Rabin var med.
Hur ser regeringens strategi ut på den här punkten, mer än att man omnämner den med en mening i anföranden i olika sammanhang? På fråga säger man att man måste vara fler med en hänvisning till EU. Hur ser det ut?
Är man beredd att i någon mening sätta press på Israel, som har sagt nej till en tvåstatslösning? Hur ser den pressen ut? Är man beredd att på något sätt stärka den palestinska myndigheten, som egentligen är den myndighet på den palestinska sidan som har mandat att driva den typen av processer? Hur ska vi se på förhållandet att det råder vapenvila och att det sedan direkt efteråt utförs en omfattande militär operation i Jenin som bidrar till nya flyktingar, förstör infrastruktur och skapar oro och stora problem? Vad är fortsättningen på detta?
Hur ser regeringen på bosättningarna? Det finns i dag 750 000 bosättare, om man lägger ihop östra Jerusalem och Västbanken. Om man ska gå på internationell rätt i ett avtal ska Israel lämna alla dessa bosättningar. Då ska bosättningarna avskaffas genom att de från början strider mot internationell lag. Man får inte bygga sådana på ockuperat område. Det är tydligt. Hur ser regeringen på den frågan?
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
EU har diskuterat handelssanktioner mot Israel. Hur ser regeringen på det? Någonstans måste världen börja sätta press på Israel, också i mer konkret mening. Det finns gränser för olika typer av ageranden och brott mot internationell lag och rätt. Dessa bara pågår och pågår, och ingen säger någonting.
När katastrofen inträffade i Gaza och med Hamasattacken mot kibbutzerna började man prata lite försiktigt om en tvåstatslösning. Men jag ser ingen strategi någonstans. Jag ser inget genomtänkt agerande.
2025-01-24 11:15:59
Peter Hultqvist
Herr talman! Jag tackar ministern för ytterligare svar.
UNRWA har funnits sedan 1949 och har FN:s mandat att skydda och stödja palestinska flyktingar. Det rör sig om flera miljoner palestinska flyktingar och deras släktingar. Sedan Israel bildades har de fördrivits från sina hem. Nu bryter Israel mot FN-stadgan genom den här lagen som förbjuder UNRWA. Det är djupt allvarligt.
Att då stoppa stödet till UNRWA, som Sverige nyligen beslutat, är att helt gå i den israeliska fällan och bidra till Israels angrepp på FN och folkrätten. Vem ska ta över ansvaret för miljontals palestinska flyktingar i Gaza, Västbanken, Jordanien och Libanon? Ser inte ministern att stödet till UNRWA är så mycket mer än bara att få in mat till svältande palestinier i Gaza, även om det naturligtvis är oerhört viktigt och prioriterat? Det handlar ju om hela den palestinska flyktingfrågan.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Vad grundar sig egentligen det svenska beslutet om att dra tillbaka stödet till UNRWA på? Uppenbarligen är det inte etablerade forskare och oberoende undersökningar. Är det så att Sveriges regering hellre lyssnar på Israels smutskastningskampanj än på seriösa forskare och FN? Trots att utrikesministern för bara några veckor sedan i FN ställde sig bakom att UNRWA är oumbärligt drar man tillbaka stödet. Detta är inkonsekvent, obegripligt och helt felaktigt.
Den svenska regeringen bör hålla fast vid de ställningstaganden man gjort i FN om att UNRWA är oersättligt och återupprätta stödet till UNRWA. För att på allvar kunna stå upp för en tvåstatslösning måste Sverige tala om den israeliska ockupationen. Sverige måste även stödja organisationer som arbetar för demokrati, mänskliga rättigheter och en tvåstatslösning, både MR-organisationer i Palestina och Israel och det svenska civilsamhället.
Gör om och gör rätt! Återuppta stödet till UNRWA och stå fast vid era egna ställningstaganden i FN!
2025-01-24 11:33:27
Lotta Johnsson Fornarve
Herr talman! Tack, utrikesministern, för en del svar! Men det känns fortfarande som att en del frågor hänger i luften.
Jag vill först och främst tacka för det extra humanitära stöd som regeringen faktiskt har skjutit till. Det är välbehövligt. Det kommer sent, men det är bra. Det kommer dock inte på något vis att bidra till en hållbar lösning på själva konflikten. Det är det jag vill prata lite mer om just nu.
Det har påpekats av andra här i kammaren att regeringen säger en sak och gör en annan, särskilt när det kommer till synen på UNRWA. Det är inte bara i Gaza, på Västbanken och i Israel som UNRWA är aktiva, utan det gäller också i framför allt Libanon, Syrien och Jordanien, där mer än 3 miljoner palestinska flyktingar befinner sig.
Vad är tanken? Vem ska ta hand om dessa palestinska flyktingar när Sverige drar in stödet till UNRWA? Vad har man tänkt där? Det handlar inte bara om humanitärt stöd. Det handlar faktiskt om utbildning, skola, sjukvård och så vidare.
Det är lite grann av kirurgisk precision i fråga om vilka organisationer som regeringen tar bort stödet till. Det är inte bara UNRWA och följeslagarprogrammet, utan det är också åtta palestinska och israeliska MR-organisationer, alla de organisationer som Israel har varit ute och kritiserat. Precis de organisationer som Israel inte tycker om går regeringen efter och avslutar stödet till. Det känns som mer än ett sammanträffande. Det är ett konstigt sammanträffande.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Den efterlängtade vapenvilan, som kom i söndags, var nödvändig. Och vi har sett att det har kommit in betydligt mer humanitärt stöd till Gaza. Det är efterlängtat och väldigt välbehövligt.
Samtidigt har vi sett ett enormt ökat våld på Västbanken de senaste dagarna. Det ryktas att det är en eftergift till de mest högerextrema i den israeliska regeringen. Man tillåter ökat våld, och man har satt byar och hus i brand. Till och med israeliska militären har slagit till på en del ställen.
Det är då vi måste öka stödet till civilsamhället på marken. Vi måste öka stödet till det palestinska och det israeliska civilsamhället. Vi måste se till att följeslagare från runt om i världen finns på plats och bevakar och kan rapportera om det här.
Man kan se behovet av det här stödet och betydelsen av de här organisationerna. I ett upprop i Svenska Dagbladet i början av året berättade en rad israeliska organisationer just hur pass viktigt stödet till det israeliska och det palestinska civilsamhället är. Backa inte på det!
Det har sagts tidigare att UNRWA är dysfunktionellt. Men rapport efter rapport och undersökning efter undersökning visar att UNRWA håller hög kvalitet i det arbete man gör och är väldigt kostnadseffektivt.
Sedan handlar det om den långsiktiga frågan och det uttalande som kom från ICJ, Internationella domstolen, i juli förra året. Regeringen säger att man stöder domstolens vägledande utlåtande. Men man har inte besvarat FN:s generalsekreterares förfrågan om vilka åtgärder man vidtagit för att implementera slutsatserna i utlåtandet, det vill säga hur den svenska regeringen tänker leva upp till de vägledande utlåtanden som ICJ gjorde i juli. Det skulle jag gärna vilja höra någonting om.
Slutligen: Har utrikesministern kallat upp ambassadören för att få svar på hur det är tänkt att den humanitära hjälpen ska komma fram? Man pratar om Israels ansvar för området. Men har man krävt svar på hur det här ska fungera i praktiken?
2025-01-24 11:24:22
Jacob Risberg
Herr talman! Regeringen välkomnar som sagt beskedet om en vapenvila i Gaza. Den innebär bland annat att delar av gisslan frisläpps, och den stakar ut vägen mot ett mer varaktigt slut på stridigheterna. Det är nu avgörande att överenskommelsen genomförs och att den också bidrar till att lätta det enorma lidandet hos civilbefolkningen i Gaza och till ett avsevärt förbättrat humanitärt tillträde.
De första dagarnas ökade humanitära leveranser är ett mycket välkommet och välbehövligt steg. En vapenvila är också en förutsättning för steg mot en framförhandlad tvåstatslösning. Sverige står redo att stötta de humanitära ansträngningarna för att kraftigt öka införseln av livräddande förnödenheter till civilbefolkningen.
Efter det 15 månader långa kriget är den humanitära situationen i Gaza bortom katastrofal. Sedan oktober 2023 har regeringen ökat stödet till den humanitära responsen i Gaza med över 630 miljoner kronor. Regeringen beslutade i december att kraftigt stärka sin beredskap att utbetala humanitärt stöd under året genom att avsätta ytterligare 800 miljoner kronor för den humanitära krisen i Gaza och regionen.
Därtill fortsätter det svenska stödet i Gaza genom omfattande kärnstöd till ett antal centrala humanitära aktörer. Det är ett flexibelt stöd som betalas ut tidigt på året för att de humanitära aktörerna snabbt ska kunna trappa upp responsen där det behövs som mest. På så vis kan regeringen i löpande dialog med våra partner säkerställa att det svenska stödet utformas på bästa sätt för att lindra lidandet hos nödställda civila och möta de enorma akuta behoven på marken både i Gaza och på Västbanken, inklusive östra Jerusalem, och i andra delar av regionen.
Regeringen ser löpande över våra samarbetspartner och analyserar våra arbetssätt för att utforma svensk biståndspolitik på bästa sätt. Regeringen har valt att kanalisera det kraftigt ökade stödet i regionen genom andra aktörer än UNRWA. Det allra viktigaste just nu är att hjälp och livräddande förnödenheter verkligen når fram till civilbefolkningen i nöd.
När det gäller UNRWA noterar jag att vi har en tämligen svartvit opposition, men det går alltså att hålla två saker i huvudet samtidigt. I fråga om de israeliska lagförslagen om UNRWA, som riskerar att göra det näst intill omöjligt för organisationen att verka i Gaza, vill jag återigen betona att regeringen står fast vid vår kritik mot förslagen. Och regeringen har i egna kontakter och tillsammans med övriga nordiska länder och med EU uppmanat Israel att säkerställa fortsatt humanitärt tillträde för UNRWA.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Jag har också personligen tagit upp det här med Israels utrikesminister Gideon Sa'ar. Och som svar på Morgan Johanssons fråga: Ja, jag hade också kontakt med Jordaniens utrikesminister Safadi i samband med att det här beslutet fattades.
Å ena sidan står vi alltså benhårt fast vid vår kritik, å andra sidan vill vi på allra bästa sätt säkerställa att hjälpen - och den är omfattande från Sveriges sida - når fram till den lidande civilbefolkningen så gott det bara går.
När det gäller konkreta steg för en tvåstatslösning är regeringen övertygad om att en hållbar fred mellan Israel och Palestina måste bygga på en sådan. Regeringen stöder EU:s och FN:s arbete för att få till stånd en trovärdig process och står i nära kontakt med likasinnade och företrädare för regionen. Jag har haft möten med utrikesministerkollegor från både Israel och Palestina men också från Jordanien och Egypten för att både framföra vår syn och ta del av deras bedömningar. Frågan står också ständigt på dagordningen för EU:s utrikesministermöten.
Regeringen har därtill varit en drivande kraft för införandet av sanktioner mot extremistiska bosättare och stöder arbetet för att reformera och stärka den palestinska myndigheten. Genom biståndet skapas möjligheter för att ge stöd för en långsiktigt hållbar tvåstatslösning och för att motverka våldsbejakande extremism. Gemensamma diplomatiska ansträngningar, bland annat med regionala aktörer, är och förblir viktiga för att motverka ytterligare eskaleringar.
Regeringen kommer att fortsätta verka för en tvåstatslösning också konkret och gör det tillsammans med andra.
2025-01-24 11:20:12
Maria Malmer Stenergard
Herr talman! Jag har förstått att begreppet "två saker i huvudet samtidigt" är någonting som statsministern och olika statsråd med ökad frekvens använder. Detta ingår i någon sorts upplysning om att man inte ska lyssna så mycket på andra uppfattningar.
Men i den här frågan tycker jag att det verkar som att hjärncellerna i Regeringskansliet inte harmonierar med varandra. Det kan inte vara så att man ena stunden med olika typer av statements talar om hur viktigt UNRWA är och andra stunden drar in stödet. Det här kommer att drabba stora grupper av palestinier. UNRWA är det FN-organ som bäst hanterar skolor, hälsovård och sjukvård. I praktiken innebär detta ett verkställande av den israeliska viljan, och det leder till att vi får stora problem i flyktingläger.
Jag vill än en gång upplysa om att det här inte bara handlar om flyktingläger på palestinskt område. Det handlar också om Libanon, Syrien och Jordanien.
Sedan har vi USA:s nya ambassadör. Vid den här tiden, när det talas om en tvåstatslösning, säger han om Västbanken att det heter Judeen och Samarien. Det är ett sätt att använda ord och benämningar som för det hela bort från att det är ockuperad mark och på något vis ger en bild av att det skulle vara okej att ha den här typen av bosättningar.
Det skulle vara väldigt välgörande om regeringen kunde vara oerhört tydlig gällande den olagliga bosättningspolitiken och de 750 000 bosättarna och i praktiken säga att det här inte får förekomma. Beskriv gärna också vad det finns för trovärdighet i den här tvåstatslösningsprocessen; just nu ser det rätt mörkt ut.
2025-01-24 11:35:44
Peter Hultqvist
Herr talman! Trots att det internationella samfundet har slutit upp för att möta de enorma humanitära behoven har vi sett att hjälpen inte når hela vägen fram i Gaza. Det är nu helt centralt att vapenvilan lättar det ofantliga lidandet hos den civila befolkningen i Gaza och att införseln av humanitär hjälp ökar dramatiskt. Vi har redan sett omedelbara humanitära effekter av vapenvilan. Samtidigt vet vi att behoven är enorma och att det fortfarande återstår otaliga utmaningar för att säkerställa att hjälpen når hela vägen fram till de behövande.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Regeringen har, som jag nämnt tidigare, ökat stödet till Gaza och regionen till 800 miljoner kronor. För att stödet ska nå fram krävs obehindrat humanitärt tillträde, inklusive förutsättningar för humanitär personal och humanitära transporter att kunna röra sig säkert för att nå alla delar av Gaza. Regeringen har aktivt drivit denna fråga sedan oktober 2023 och kommer tillsammans med andra partner att fortsätta ställa tydliga krav på efterlevnad av internationell humanitär rätt.
Regeringen ser löpande över Sveriges humanitära engagemang för att se till att svenska biståndsmedel fördelas på bästa sätt och också kommer civilbefolkningen till del på bästa sätt. Sett till den samlade bilden har regeringen nu valt att kraftigt öka stödet till civilbefolkningen genom andra humanitära partner än UNRWA. För oss är det som sagt civilbefolkningens väl som står i centrum och inte en enskild organisation.
När det gäller Internationella domstolens rådgivande yttrande har jag många gånger både här och i EU-nämnden varit väldigt tydlig med att Sverige helt och fullt står bakom yttrandet. Det är mer angeläget än någonsin att upprätthålla en regelbaserad världsordning.
Sverige står alltså helt och fullt bakom yttrandet. Jag kan konstatera att det också i viktiga delar överensstämmer med EU:s politik. Vi diskuterar nu inom EU vad det rådgivande yttrandet och den antagna generalförsamlingsresolutionen får för konsekvenser.
Samtliga palestinska grupper som vill spela en roll i ett framtida Palestina måste, som den palestinska myndigheten har gjort, ta avstånd från våld och terrorism, erkänna Israels rätt att existera och hålla fast vid de avtal som på palestinsk sida har ingåtts med Israel.
Israel måste å sin sida stå fast vid tvåstatslösningen och upphöra med sin bosättningspolitik, vilket jag har sagt många gånger, Peter Hultqvist. Den strider mot folkrätten, undergräver tvåstatslösningen och bidrar till en förhöjd konfliktnivå.
Vi förväntar oss att både Israel och Palestina lever upp till sina internationella åtaganden och ingångna överenskommelser.
Nej, Jacob Risberg, jag har inte funnit anledning att kalla upp ambassadören eftersom jag talade direkt med hans chef, utrikesministern.
2025-01-24 11:38:06
Maria Malmer Stenergard
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
Fru talman! Tack, utrikesministern, för att du kommer och tar den här interpellationsdebatten med oss! Det blir väldigt intressant att höra vad du har att säga i de här frågorna. Det är såklart en väldigt bred frågeställning. Vi skulle kunna debattera detta en hel eftermiddag, känns det som.
I oktober 2024 röstade Israel igenom två lagändringar som kommer att stoppa UNRWA från att verka i Gaza, på Västbanken och i östra Jerusalem från och med torsdag i nästa vecka. Det är ett beslut som kommer att få förödande konsekvenser om det genomförs, och klockan tickar verkligen.
UNRWA står för 80 procent av all nödhjälp som når civilbefolkningen i Gaza. Det finns i dagsläget inga andra alternativ som kan ersätta FN-organets infrastruktur och kapacitet. Det har vi även sett efter det eldupphör som infördes i söndags.
Tystnaden från omvärlden om beslutet skapar också ett farligt prejudikat för andra konflikter. Den signalerar att regeringar kan avlägsna en obekväm FN-närvaro utan konsekvenser. Därtill bygger beslutet på fysiska och byråkratiska hinder som Israel infört för att begränsa mängden bistånd som når Gaza och motsäger öppet Israels påstående om att man underlättar humanitär hjälp till området.
Regeringen har uttryckt en oro över förbudet samt i december röstat för en FN-resolution där det krävdes att lagen skulle upphävas, men man har inte med några andra åtgärder mot Israel följt upp denna resolution. Man har varken fördömt förbudet eller kallat upp Israels ambassadör, vilket jag tycker är märkligt. Det är ett alldeles för svagt agerande.
Vi ser det som nödvändigt att vidta ännu skarpare åtgärder för att få fram en permanent vapenvila, inte bara en tillfällig, och för att stödet ska komma fram. Det är hög tid att pausa associeringsavtalet med Israel. EU bör också införa handelssanktioner och ett vapenembargo. Detta är dock ingenting som vår regering till dags dato står bakom, trots att situationen fortsätter att förvärras.
Regeringen har också i sin nya strategi för Mellanöstern från årsskiftet stoppat allt stöd till en rad MR-organisationer, både israeliska och palestinska, samt Ekumeniska följeslagarprogrammet.
I skuggan av kriget i Gaza har våldet på Västbanken ökat markant, och vi har sett en ännu större ökning efter eldupphöret i söndags. Över 50 palestinska samhällen har tömts på grund av bosättares våld, och minst 41 nya israeliska bosättarutposter har tillkommit.
Regeringens politiska stöd till Israels regering formar tydligt både utrikes- och biståndspolitiken, vilket inte bara spär på det akuta lidandet i Gaza utan också direkt motarbetar möjligheten till den tvåstatslösning man säger sig stå bakom. I regeringens strategi för Mellanöstern nämns tvåstatslösningen upprepade gånger, men ockupationen nämns inte en enda gång.
Miljöpartiet ser det som av yttersta vikt att ge stöd till både palestinska och israeliska freds- och människorättsorganisationer, samt naturligtvis till UNRWA. De är de enda som kan motverka den enorma splittring som kriget skapar mellan israeler och palestinier. De är helt centrala för att vi ska kunna en rättvis och hållbar tvåstatslösning.
Med anledning av detta undrar jag fortfarande, för det känns inte som att vi har fått svar: Hur verkar statsrådet för att stoppa förbudet mot UNRWA? Har man över huvud taget diskuterat alternativen med den israeliske ambassadören och hur Israel tänker sig att fylla detta vakuum? Utrikesministern säger ändå i sitt svar att Israel har ett ansvar för civilbefolkningen, men hur tar det sig uttryck? Hur verkar statsrådet för att få till stånd en rättvis och hållbar tvåstatslösning? Ser statsrådet att ett slut på ockupationen är nödvändigt för att en sådan ska bli verklighet? Och hur ser statsrådet på det israeliska och palestinska civilsamhällets roll på vägen mot en rättvis och hållbar fred?
2025-01-24 10:59:08
Jacob Risberg
Herr talman! Tack, utrikesministern, för den här debatten! Den har varit ganska klargörande, men det finns en rad frågor som fortfarande hänger i luften. Jag har egentligen två frågor kvar, eventuellt också en tredje, som jag skulle vilja få svar på i utrikesministerns slutanförande.
Det är jättebra att regeringen står upp för Internationella domstolens yttrande. Men när kommer regeringen att svara på generalsekreterarens förfrågan om vilka åtgärder Sverige har vidtagit för att implementera Internationella domstolens slutsatser på det vis man har efterfrågat?
Den andra frågan gäller synen på UNRWA och den lagstiftning som Israel har infört. Det är mycket bra att ministern har talat med sin kollega i den israeliska regeringen. När man har uttryckt sin besvikelse över lagen eller sitt motstånd mot den, har man då också krävt att Israel ska ta det ansvar som Israel har som ockupationsmakt? Israel har ju ändå ett ansvar gentemot civilbefolkningen i de ockuperade områdena.
STYLEREF Kantrubrik \* MERGEFORMAT Svar på interpellationer
UNRWA har sedan det bildades 1949, och framför allt efter sexdagarskriget 1967, när man ingick ett avtal med Israel om att få fortsätta att agera på de ockuperade områdena, gynnat Israel under alla dessa år, eftersom man har tagit ansvar för en stor del av den palestinska civilbefolkning som finns i de ockuperade områdena. När nu UNRWA förbjuds, kommer regeringen då att ställa krav på Israel vad gäller att ta sitt ansvar som ockupationsmakt? Det handlar om ansvar för sjukvård, utbildning, livsmedel, försörjning och boende för civilbefolkningen till den dag ockupationen upphör.
Utrikesministern har flera gånger sagt att hon är emot bosättningspolitiken. Jag skulle gärna vilja höra henne uttrycka att vi också vill se ett slut på ockupationen.
2025-01-24 11:40:59
Jacob Risberg
Herr talman! I de diskussioner som jag har haft med utrikesminister Gideon Sa'ar är det just detta som jag har tagit upp, det vill säga den skyldighet som Israel har, också enligt de provisoriska åtgärderna, att säkerställa att civilbefolkningen kan få del av de humanitära insatser som världssamfundet försöker bidra med.
När det gäller domstolens rådgivande yttrande är det nu än mer angeläget att fortsätta ansträngningarna för att verka för en förhandlad tvåstatslösning och därmed också ett slut på ockupationen. Sverige och EU är övertygade om att den enda långsiktigt hållbara lösningen på konflikten är en tvåstatslösning, där Israel och Palestina lever sida vid sida i fred och säkerhet. Detta fortsätter regeringen att verka för på alla möjliga sätt.
Jag vill tacka Jacob Risberg för debatten.
Interpellationsdebatten var härmed avslutad.
2025-01-24 11:43:10
Maria Malmer Stenergard