HD12149: Sexuella övergrepp och otrygghet inom hästsporten och hästnäringen
Svar på fråga 2025/26:149 Sexuella övergrepp och otrygghet inom hästsporten och hästnäringen
till Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)
Svar på fråga 2025/26:149 av Sofia Skönnbrink (S)
Sexuella övergrepp och otrygghet inom hästsporten och
hästnäringen
Sofia Skönnbrink har frågat mig om jag avser att ta några initiativ för att stärka arbetet mot sexuella trakasserier och övergrepp inom ridsporten och hästnäringen.
Först och främst vill jag betona att regeringen ser mycket allvarligt på alla sexualbrott, oavsett var och när de inträffar. Sexuellt våld drabbar i mycket högre grad flickor och kvinnor jämfört med pojkar och män och arbetet för att förebygga och motverka mäns våld mot kvinnor är högt prioriterat av regeringen och bedrivs på bred front och med utgångspunkt i jämställdhetspolitiken. Arbetet mot sexuella brott är något som i huvudsak hanteras polisiärt, men det är fullt ut lika viktigt att vi inom alla områden vidtar åtgärder för att motverka sexuella trakasserier och övergrepp.
Regeringen beviljar årligen ett ekonomiskt stöd till idrotten på ca 2,1 miljarder kronor och ställer för dessa medel bl. a. krav att Riksidrottsförbundet ska arbeta för trygg idrott. Riksidrottsförbundet har etablerade funktioner och rutiner för att hantera trakasserier, övergrepp och andra missförhållanden, t.ex. den oberoende funktionen Idrottsombudsmannen (IO) som ska arbeta för trygga idrottsmiljöer. Ytterligare en del i idrottens arbete mot övergrepp och trakasserier är en anonym visselblåsartjänst för att rapportera missförhållanden inom idrottsrörelsen. Om inkommen information handlar om misstänkta brott kan ärendena anmälas till polisen. Vidare finns det krav på att alla som anställs, har uppdrag eller arbetar med barn i idrottsföreningar måste uppvisa belastningsregisterutdrag.
Vid Riksidrottsförbundets senaste stämma i maj 2025 beslutades det att idrotten ytterligare ska stärka sitt arbete för en trygg idrott, något vi i regeringen ser mycket positivt på. I dagarna lanserade dessutom Svenska Ridsportförbundet en mångmiljonsatsning för arbetet mot sexuella trakasserier och övergrepp inom ridsporten.
Sexuella trakasserier inom hästnäringen är oacceptabelt och även i de delar som inte kopplar till ridsporten är det viktigt att arbeta mot sexuella kränkningar. Att verka för ett jämställt och tryggt förenings- och arbetsliv för alla är en självklarhet för regeringen.
Enligt diskrimineringslagen (2008:567) är sexuella trakasserier en form av diskriminering som är förbjuden i arbetslivet. Alla arbetsgivare ska vidare arbeta förebyggande och främjande för att motverka diskriminering samt ha riktlinjer och rutiner för verksamheten för att förhindra sexuella trakasserier. Det är viktigt att alla arbetsgivare efterlever diskrimineringslagens krav, självklart även arbetsgivare inom hästnäringen. Diskrimineringsombudsmannen (DO) har en viktig roll i det arbetet, genom att myndigheten har tillsyn över att lagen följs.
De frågor som Sofia Skönnbrink väcker är viktiga och jag ser fram emot att fortsatt följa och stödja de satsningar som görs och vid behov självklart bidra till ytterligare åtgärder.
Stockholm den 10 november 2025
Peter Kullgren